Rize
DOLAR18.7965
EURO20.3876
ALTIN1155.3

RTEÜ'de Geleceğin Diş Hekimleri Beyaz Önlük Giydi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
RTEÜ'de Geleceğin Diş Hekimleri Beyaz Önlük Giydi
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından birinci sınıf öğrencileri için RTEÜ Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda 2022-2023 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın söylenmesi ve RTEÜ Halk Dansları Topluluğu’nun Halk Oyunları gösterisi ile başlayan programda, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş ve RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz bir açılış konuşması gerçekleştirdi. 

Konuşmasına içerisinde bulunduğumuz Diş Hekimliği Haftası’nı ve Diş Hekimliği Günü’nü kutlayarak başlayan Prof. Dr. Duymuş, fakültenin genel bir tanıtımını yaptı, öğrencileri ve ailelerini tebrik ederek konuşmasını tamamladı. 

Prof. Dr. Yılmaz ise konuşmasına, “Sizler tababet ilmini özümsemiş bir kültürün mirasçıları olarak eğitiminize ilk adımınızı bugün beyaz önlüğünüzü giyerek atıyorsunuz.” diyerek başladı. 

MS 7. ve 15. yüzyıllar arasında diş hekimliğindeki en büyük gelişmelerin Müslüman ülkelerde olduğunu, İslamiyetin temizlik ve ağız sağlığına verdiği önemin bu bilimin gelişmesindeki en önemli etken olarak görüldüğünü ifade eden Yılmaz, “Tabari, Razi, Ali bin Abbas, Zehravi, İbn-i Sina, Abdüllatif, Hekim Ahmedi, Akşemsettin, Sabuncuoğlu gibi Türk ve İranlı Müslüman hekimler tıbbın ve diş hekimliğinin gelişmesine bu dönemde büyük katkı sağlamışlardır. Hekimlerimiz inşa ettikleri hastanelerde birçok buluşa imza attıkları gibi, yüzlerce yıl boyunca insanlara ücretsiz kaliteli sağlık hizmeti vermiş, genç hekimler de yetiştirerek kurumsallaştırdıkları bu anlayışı günümüze kadar ulaştırmışlardır.” dedi. 

Yılmaz, beyaz önlüğün saflığı, dürüstlüğü ve temizliği simgelediğini ve aynı zamanda umudun ve şifanın da rengi olduğunu belirterek konuşmasını şöyle tamamladı: 

“Beyaz önlüğü giydiğiniz ilk andan itibaren saygın bir mesleğe kavuşacağınızın bilincine varacaksınız. Ailenizin gözündeki parıltı, yüreğindeki gurur olacaksınız. Uzun ve zor bir eğitim süreci sizleri bekliyor, bundan dolayı çok çalışacak, sabırlı olacaksınız, hastalarınızla iyi ilişkiler kuracak, şefkatli olacak, empati yapmayı öğreneceksiniz. Hekimlik kutsaldır, en kutsal anlamı ise hastaların duası, yakınlarının minnettarlığıdır. Hepinize bu kutsal süreçte başarılar dilerim, her daim yanınızda olacağımızı beyan etmek isterim. Önlüğünüz hep beyaz kalsın. Toplum Ağız Diş Sağlığı haftanız kutlu olsun.” 

Açılış konuşmalarının ardından öğrencilere önlüklerini RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Avcı,  Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş, dekanlar ve akademisyenler giydirdi. 

Tören, günün anısına çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ardeşen’de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele EğitimiÖnceki Haber

Ardeşen’de Kadına Yönelik Şiddetle Mücad...

Yusufeli Barajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katılımıyla AçıldıSonraki Haber

Yusufeli Barajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar