Rize
DOLAR15.9118
EURO17.0007
ALTIN953.49

Türkiye'nin 58'inci Havalimanı Rize-Artvin Havalimanı Açılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye'nin 58'inci Havalimanı Rize-Artvin Havalimanı Açılıyor
Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün saat: 14.00'da hizmete açılacak.

Rize'ye 34, Hopa'ya 54, Artvin'e 125 kilometre uzaklıkta olan Rize'nin Pazar ilçesinde 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Türkiye'nin deniz dolgusuyla inşa edilen ikinci pisti olan Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak.

Temeli 3 Nisan 2017'de atılan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Eşsiz mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alanı bulunuyor.

Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında, yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde kule inşa edildi. Gövdesi aydınlatılan kule, bölgenin siluetine de canlılık katacak.

Teknik ve yapım özellikleriyle kendi alanında dünyanın sayılı örnekleri arasında yerini alacak olan Rize-Artvin Havalimanı, yaklaşık 19 futbol sahası büyüklüğünde, bir başka deyişle 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip.

Havalimanının 49 bin metrekaresi, Karadeniz'in coğrafi özelliklerine uyumlu olan 1453 ağaçla yeşillendirildi.

Havalimanı içinde Türk çayının tanıtımının yapılacağı Çaykur Müzesi ve mini çay fabrikası da yer alacak. Rize çayını tüm dünyaya tanıtmak, çayın bahçeden bardağa yolculuğunu, bölgedeki tarihi ve etkileriyle anlatmak üzere Çay Müzesi'ne ve sanatsal objelere yer verilen havalimanında, 448 araç kapasiteli otopark bulunuyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülke turizmine, ticaretine, üretimine sağlayacağı katkılarla, millete, çevreye, ülke ekonomisine hizmet edecek havalimanı, Doğu Karadeniz, Kafkas ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak taşımacılık zincirinin aktarma merkezi de olacak.

Havalimanı, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak belirlendi.

Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Katar Emiri Es-Sani,  Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici'nin de katılımıyla bugün saat: 14'te hizmete açılacak.

İki Cumhurbaşkanını taşıyan uçakların piste inişinin ardından tören alanına geçilerek Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışı gerçekleştirilecek. Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev ve diğer davetliler onuruna yemek verecek.

Açılış töreninin ardından Rize-Artvin Havalimanı'na seferler başlayacak.

 
rize-artvin-havalimani-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-tarafindan-bugun-hizmete-acilacak-1.jpg
rize-artvin-havalimani-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-tarafindan-bugun-hizmete-acilacak-2.jpg
rize-artvin-havalimani-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-tarafindan-bugun-hizmete-acilacak-3.jpg
rize-artvin-havalimani-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-tarafindan-bugun-hizmete-acilacak-5.jpg
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaş Çay Fiyatını Açıklayacak!Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaş Çay Fiyatını A...

Yaş çay taban fiyatı ne kadar? Erdoğan açıkladıSonraki Haber

Yaş çay taban fiyatı ne kadar? Erdoğan a...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar