Rize
DOLAR18.6443
EURO19.4227
ALTIN1051.8

RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinin Geçici Yeri Belli Oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinin Geçici Yeri Belli Oldu
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisi yerine yapılacak olan yeni acil servis tamamlanıncaya kadar acil servisin polikliniklerin yanındaki bölümde hizmet vereceğini kaydetti.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servis bölümü ile acil servisin yanındaki kafeterya yıkılarak üst katının yoğun bakım ünitesi olarak kullanılacağı 2 katlı modern bir acil servis yapılacak. Yeni acil servis yapılana kadar ise acil servis hizmeti poliklinik girişinin yan tarafında bulunan daha önce diyaliz servisi olarak hizmet veren bölümün acil servise dönüştürüleceği alanda verilecek. Çalışmanın 1-2 ay içinde tamamlanarak eski acilin yıkım ve yapım işlemlerine başlanılması ve acil servis hizmetlerinin polikliniklerin yanındaki alanda hizmet vermesi bekleniliyor.

En kötü acil olduğunu net olarak söyleyebilirim

Basın mensuplarıyla bir araya gelen ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesindeki sorunla hakkında konuşan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, sorunların düzeltilmesi için çalışmalarının olduğunu söyleyerek, "Üniversitemizin hastanesini ben bir vatandaş olarak gezdim. Sonra bir hasta, hasta yakını gibi davrandım. Hastanedekilerin bir çoğu beni tanımıyordu. Hatta bazen servislerde kilitli bile kaldık. Kapıyı açanımız bile olmadı. Şöyle bir baktığımızda hastaların ilk temas ettiği, en ciddi ihtiyacı olduğu, en büyük sorun yaşadığı yerin acil servis olduğunu gördüm. Hatta hastanın durumu ciddiyse bu hastamızın yoğun bakım ihtiyacı veya yatak ihtiyacı olduğunu gördük. Acil servisimizin fiziksel şartları ne yazık ki benim bir hekim olarak gördüğü en kötü şartlara sahip. Bir hekim olarak gezdiğim diğer hastaneleri de gördüm. En kötü acil olduğunu net olarak söyleyebilirim. Fiziki şartların getirdiği uygunsuz belki uygun planlı olmaması işletme problemi de olabilir. Bunlarda buna katkı da bulunuyordur. Bir hastamızın yoğun bakım ihtiyacı olduğu söyleniyor fakat yoğun bakımımız dolu. Bu durumda ne gerekir, hastayı sevk etmemiz gerekir ama Rize'deki diğer hastanelerde de yoğun bakım yeri yok. Bu hastayı nereye sevk edeceğiz o zaman. Giresun ve Erzurum'a hasta gönderilmek zorunda kalıyor. Bu çok zor bir durum. Hastanemizin bazı servislerinin fiziksel anlamda çok altında olduğunu gördük" diye konuştu.

Hastane odaları çok kötü
Rektörü olduğu üniversitenin hastanesi ile ilgili değerlendirmelerini sürdüren Yılmaz, şunları söyledi: "Odalar zaten kötü. Refakatçi koltuklarımız tamamen deforme olmuş. Artık temizlenemeyecek bir kirlilik yaşıyor. Bir buzdolabı bile yok. Yazı çok sıcak. Kışın ısıtma problemi var. Bunun altında yatan nedenlerden bir tanesi sadece iklim değil. Hastane yapılırken 250 kişilikti şuan 530 yatağı var. Bütün koridorlar kapattırılıp oda yapılmış. Bir tarafta cihazların bakımı yapılamıyor. Cihazda bir arıza oluşunca çok büyük sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Onkoloji binasında hastalar sıcaktan resmen kavruldu. Şimdi bunlara çözüm üretmemiz gerekir. Soğutma sistemi tam çalışsa bile binanın iklimlendirilmesinde bazı teknik hatalar neden oluyor. Hastanenin servislerinde yenilenme faaliyetleri var. Tek tek yapabiliyoruz çünkü yatak ihtiyacımız var. Tutup da 3 servisi aynı anda yenilemeye kalksak çok sıkıntı çekeriz.”

Acil servis yenileniyor

Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servis konusunda da mevcut yeri genişleterek modern bir bina yapmayı planladıklarını kaydeden Rektör Yılmaz, “Mevcut acili yıkıp genişleterek modern bir bina haline getireceğiz. Bu binayı yaparken bir sürü sıkıntımız da olacaktır çünkü hastanenin hemen bitişiğinde bir şantiye alanı olacak. Bizler yine hastalara hizmet vermeye devam etmek zorunda olacağız. Sağlık hizmeti durdurulamaz keşke daha büyük bir hastanemiz olsaydı da tamamen acilimizi kapatıp hastaları oraya nakil edebilseydim. Bu imkanımız yok." dedi.

Rektör Yılmaz, mevcut yerin genişletilerek yapılacak modern acil servise ait proje görüntülerini de basınla paylaştı.

yusuf-yilmaz-002.jpg

recep-tayyip-erdogan-universitesi-egitim-ve-arastirma-hastanesi.jpg

recep-tayyip-erdogan-universitesi-egitim-ve-arastirma-hastanesi-acil-servisi-boyle-olacak-5.jpg

recep-tayyip-erdogan-universitesi-egitim-ve-arastirma-hastanesi-acil-servisi-boyle-olacak-4.jpg

recep-tayyip-erdogan-universitesi-egitim-ve-arastirma-hastanesi-acil-servisi-boyle-olacak-3.jpg


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ardeşen'de Ticarete Seviye Atlatacak SeminerÖnceki Haber

Ardeşen'de Ticarete Seviye Atlatacak Sem...

Ardeşen'de 15 Temmuz EtkinliğiSonraki Haber

Ardeşen'de 15 Temmuz Etkinliği

Yorum Yazın

Armağan Çağlayan Hastalığıyla İlgili Konuştu
Karadeniz'de Kuvvetli Kar Yağışı
Kullanıcı Bilgilerini Çalan 4 Uygulama Tespit Edildi
Alabalık Ve Midye Yetiştiriciliği Destekleri Arttı
Çayeli Halk Kütüphanesi İçin Protokol İmzalandı
Rizeli Vatandaşa Doku Nakli
Komşu İllere Şehit Ateşi Düştü
Rize'de Sporun Yıldızları Ödül Töreni Düzenlendi
Doğu Karadeniz'e Kuvvetli Yağış Ve Kar Geliyor
Ardeşen'de Emirhan Memoğlu Yaşam Mücadelesini Kaybetti
Pazar TSO'dan Eğitime Destek
Kadına Uygulanan Şiddete ve Tüm Şiddetlere Son Vereceğiz
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Etmekte Kararlıyız
Rize İl Özel İdaresi’nin 2023 Yılı Bütçesi 420 Milyon TL
KYK Borç Faizleri Silindi
Stajyer Maaşı Asgari Ücret Seviyesine Çıkacak
RTEÜ'lü Prof. Dr. Aslan Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Ardeşen'de İlçe Divan Toplantısına Katıldı
KVKK’dan Vatandaşlara ‘Efsane Cuma’ Uyarısı
Sarp Sınır Kapısı'nda 'Mobil' Yoğunluk

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar