Rize
DOLAR18.6443
EURO19.4227
ALTIN1051.8

Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı Kentteki Kuran Kurslarıyla İlgili Konuştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı Kentteki Kuran Kurslarıyla İlgili Konuştu
Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı, kentte 145 Kur'an kursunda 5 bin 511 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğünü kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan eğitim-öğretim programları ülke genelinde ilgiyle karşılanıyor. Bu kapsamda Rize'de faaliyet gösteren Kur’an kurslarında özenle uygulanan programlar ile öğrencilerin en iyi şekilde eğitim alarak güzel ahlak sahibi olmaları amaçlanıyor. İlde yürütülen Kur'an kursu eğitimlerine dair açıklamalarda bulunan İl Müftüsü Naci Çakmakçı, il genelindeki 145 Kur'an kursunda toplam 5 bin 511 öğrencinin eğitim-öğretime devam ettiğini ifade ederek "Kur’an kurslarımızda gençlerimizi ecdada layık bir ruhla yetiştirme gayretindeyiz." dedi.

Müftü Çakmakçı, Kur’an kurslarında temelden başlayan Kur’an eğitimi ve hafızlık eğitimi ile birlikte; itikat, ibadet, ahlak, siyer gibi derslerin verildiğini, pilot olarak belirlenen kurslarımızda Kur’an’ı Anlama Temel Öğretim Programı uygulandığını ve bu eğitimlerin yanında da açık liseye devam eden öğrencilerin bulunduğunu söyledi.

Çakmakçı, öğrencilerin motivasyonlarını artırmak amacıyla ders dışı dini, kültürel, eğitsel, sosyal ve sportif etkinliklerin düzenlendiğini, bu durumun da öğrenciler üzerinde olumlu sonuçlar gösterdiğini ifade etti.

Kurslardaki etkinlik ve faaliyetlerden söz eden Çakmakçı, "Kur’an kursu öğrencilerimizin moral ve motivasyonlarını artırmak maksadıyla kurs ziyaretleri gerçekleştirerek öğrencilerle bir araya geliyor, hasbihal ediyoruz. Meslek tercihi ve kariyer planlamasında öğrencilere ışık tutmak, yön göstermek ve örnek olmak maksadıyla ‘Kariyer Günleri’ adıyla buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Sistemli ve planlı bir şekilde çalışmalarını sağlamak, özgüven, iletişim, beceri konularında gelişimlerine katkı sağlamak, milli ve manevi değerlerini tanıyıp sahip çıkmak amacıyla ‘Değerler Eğitimi’ adıyla eğitimler veriyoruz. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla zaman zaman kitap okuma etkinliği gerçekleştiriyor, özellikle gençlikle alakalı kitapları okuyup mütalaa ediyoruz. Özel günlerde, mübarek gün ve gecelerde Kur’an kurslarımızda bizzat öğrencilerimizin hazırlayıp sundukları programlar icra ediliyor. Öğrencilerin bilgi, görgü ve yeteneklerini geliştirmek; ülkemizin milli, manevi, sosyal, kültürel ve tarihi değerlerini tanıtmak amacıyla Çanakkale, Bursa, Gaziantep gibi illerimize kültür gezileri düzenliyoruz. Ebru gibi sanat etkinlikleri düzenliyor, zaman zaman sinema etkinliği gerçekleştiriyor, Ramazan ayında iftar sofralarında bir araya geliyoruz. Öğrencilerimizle fakülte ziyaretleri gerçekleştiriyor, idealleri konusunda Diyanet Genç Ofisimizde bir araya gelerek değerlendirmede bulunuyoruz." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Çakmakçı, "Kur'an kurslarımızı ve eğitim yuvalarımızı daha da artırma, ilim, irfan, bilgi ve hikmetle kendisini her zaman geliştiren bir nesil yetiştirme gayretindeyiz. Rabbim gayretlerimizi zayi eylemesin. Kur’an kurslarımızı yaptıranların bütün geçmişlerini yad etsin. Kurslarımızda eğitim gören genç kardeşlerimizin Rabbimizin rızasına uygun bir şekilde yetişmesini, ailelerine ve milletine hayırlı evlatlar olarak yetişmelerini nasip eylesin." diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÖTV Matrah Düzenlemesi Resmi Gazete'deÖnceki Haber

ÖTV Matrah Düzenlemesi Resmi Gazete'de

Yurt Dışı Cihazları İçin 2023 IMEI Kayıt Ücreti Belli OlduSonraki Haber

Yurt Dışı Cihazları İçin 2023 IMEI Kayıt...

Yorum Yazın

Armağan Çağlayan Hastalığıyla İlgili Konuştu
Karadeniz'de Kuvvetli Kar Yağışı
Kullanıcı Bilgilerini Çalan 4 Uygulama Tespit Edildi
Alabalık Ve Midye Yetiştiriciliği Destekleri Arttı
Çayeli Halk Kütüphanesi İçin Protokol İmzalandı
Rizeli Vatandaşa Doku Nakli
Komşu İllere Şehit Ateşi Düştü
Rize'de Sporun Yıldızları Ödül Töreni Düzenlendi
Doğu Karadeniz'e Kuvvetli Yağış Ve Kar Geliyor
Ardeşen'de Emirhan Memoğlu Yaşam Mücadelesini Kaybetti
Pazar TSO'dan Eğitime Destek
Kadına Uygulanan Şiddete ve Tüm Şiddetlere Son Vereceğiz
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Etmekte Kararlıyız
Rize İl Özel İdaresi’nin 2023 Yılı Bütçesi 420 Milyon TL
KYK Borç Faizleri Silindi
Stajyer Maaşı Asgari Ücret Seviyesine Çıkacak
RTEÜ'lü Prof. Dr. Aslan Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Ardeşen'de İlçe Divan Toplantısına Katıldı
KVKK’dan Vatandaşlara ‘Efsane Cuma’ Uyarısı
Sarp Sınır Kapısı'nda 'Mobil' Yoğunluk

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar