Rize
DOLAR8.6592
EURO10.1414
ALTIN491.75

Koronavirüs kalpte iz bırakıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Koronavirüs kalpte iz bırakıyor
Koronavirüsün akciğerlerden sonra en çok etkilediği organ kalp. Yapılan bir araştırmaya göre koronavirüs geçirenlerin yüzde 60'ında kalp kası iltihabı gelişiyor.

Koronavirüs geçse de izi kalıyor. En çok akciğeri sonra da kalbi vuruyor. Kalp yetmezliğine yol açan rahatsızlık gençleri de etkiliyor.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Köksal, özellikle önümüzdeki 10 yıl boyunca pandemi döneminde uğraşılan akciğer problemlerinden daha fazla sayıda, kalp rahatsızlıklarıyla karşılaşılacağını belirterek, "COVID-19 kalplerimize iz bıraktı” dedi.

"Kalp kası iltihabı yapıyor"

Yapılan araştırmalar da koronavirüsün kalbi etkilediği yönünde.

Prof. Dr. Köksal, “Almanya'daki çalışma şöyle diyor, COVID-19 geçiren hastalara tarama yapmışlar yüzde 60'ının kalbinde koronavirüse bağlı miyokardit dediğimiz kalp kası iltihabına rastlanmış. Çünkü COVID-19 dokulara, damarlara ve akciğerlere saldırdığı gibi kalp hücrelerine de direkt saldırıyor ve zehirli toksik etki yapıyor” diye konuştu.

"Koronavirüs, gençleri de etkiliyor"

Kalp kası iltihabı kalp yetmezliğine yol açıyor. Prof. Dr. Köksal, koronavirüsün gençleri ve çocukları da etkilediğini söyleyerek, şöyle konuştu:

"Genç sporcularda yapılan çok ilginç bir çalışma var. 29 atlet üzerinde yapılmış.12’sinde yine kalbinde değişik derecelerde hasar tespit edilmiş koronavirüse bağlı. Gençseniz ki bu miyokardit yani kalp kası iltihabı genç ve çocuklarda görülüyor, çoğunlukla asemptomatik olabiliyor.“

"Kalp muayenesine gidilmeli"

Prof. Dr. Köksal, koronavirüsü ağır geçirenlerin kalp muayenesinden geçmeleri konusunda uyarıda bulundu:

“Önümüzdeki on yılda biz koronavirüsün kalbimize bıraktığı izlerle uğraşacağız. COVID-19 atlatan insanlar eğer ağır geçirdilerse mutlaka bir kalp doktoruna gidip kendilerini kontrol ettirmeleri gerekiyor.”

Kalp rahatsızlığı olup koronavirüs salgınından dolayı hastaneye gitmeyi erteleyenlere de önemli uyarılar var.

"Bir çoğuna belki diyeceğiz ki keşke bir yıl önce gelseydiniz ama şu an kalbiniz çok yorulmuş, ciddi kalp krizi geçirmişsiniz, sessiz olarak ve artık biz size çok fazla ameliyatla bir şey yapamayacağız belki kalp nakline adaysınız diyeceğiz. “

Bu süreçte özellikle 65 yaş üzerinde olup kilo alanlar da risk altında.

"Pandemi döneminde Covid geçirmemiş ama kalp sağlığı ihmal edilen böyle bir hasta grubu var. Özellikle 65 yaş üstü kendini daha çok kısıtlayan, kısıtlanan, hareket etmeyen, kilo alan ve üstüne üstlük kalp rahatsızlıkları olmasına rağmen hastaneye gitmeyen. Hasta grubu Covid sonrası dönemde karşımıza daha komplike kalp problemi olarak karşımıza çıkacak. "


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karadeniz'in "Samsun-Sarp Demiryolu" ısrarıÖnceki Haber

Karadeniz'in "Samsun-Sarp Demiryolu" ısr...

Artvin’de Kano Yarışları DüzenlendiSonraki Haber

Artvin’de Kano Yarışları Düzenlendi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar