Rize
DOLAR13.5005
EURO15.2303
ALTIN800.45

Kanser tedavisinde yeni dönem: Mikro robot

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kanser tedavisinde yeni dönem: Mikro robot
3 boyutlu yazıcı teknolojileri üzerine çalışma yürüten bilim insanları, kanser tedavisinde kullanılabilecek mikro robot üretti.

Kanser tedavisinde en çok kullanılan yöntemler arasında yer alan kemoterapi, bazı sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Bilim insanları, 3 boyutlu yazıcılar ile ürettikleri mikro robot aracılığıyla kemoterapi ilaçlarını doğrudan kanser hücrelerine ulaştırabildiklerini açıkladı.

Kemoterapi ilaçları her ne kadar bölgesel kullanılabilse de doğrudan kanser hücrelerine yönlendirilemediği için birden fazla yan etkiye sebep olabiliyor. Geliştirilen teknoloji sayesinde kanser hastalarına optimum seviyede kemoterapi ilacı verilerek olası yan etkiler minimum seviyeye indirilecek.

Kanser hastalarına mikro robot ile kemoterapi ilacı verilebilecek

Endüstri, inşaat ve gıda sektöründe karşımıza çıkan 3 boyutlu yazıcılar, sağlık alanında da aktif olarak kullanılmaya başlandı. Biyomateryal olarak adlandırılan hidrojel malzemeden üretilen mikro robotlar, hayvan formunda oluşturularak daha hızlı hareket kabiliyeti elde edebiliyor.

Kanser hastalarına mikro robot ile kemoterapi ilacı verilebilecek

3 boyutlu yazıcılar ile üretilen yengeç formundaki mikro robot

Balık, yengeç ve kelebek gibi farklı hayvan tasarımlarıyla üretilen mikro robotlar, ilaç taşıyabilecek boşluklara sahip. İlaçlar için açılıp kapanabilen sistem geliştiren bilim insanları, mikro robotları manyetik hale getirmek için demir oksit nanoparçacıkları kullandı.

Laboratuvar testlerinde başarılı sonuç elde ettiklerini belirten ekip, “Nanoparçacıklardan oluşan ilacı mıknatıs kullanarak hedefe ulaştırmayı başardık. Mikro robotlar, hücredeki pH seviyesindeki değişikliği algılayarak otomatik olarak serbest bırakıyor.” ifadelerini kullandı.

Mikro robot sürüleriyle tedavi yöntemi geliştirileceğini belirten bilim insanları, “Yakında yüzebilir, yuvarlanabilir, emekleyebilir, yürüyebilir, kıvranabilir ve ilaçları doğrudan enjekte etmek için vücudumuzda takla atabilir mikro robot geliştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Mikro robotlar, henüz damarlarımızda yüzmek için uygun değil. Mikro robotların daha küçük hale getirilmesi gerektiğini belirten ekip, vücutta gerçekleşen hareketleri görüntülemek için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

YouTube’da yapılan çalışma ile ilgili video yayınlayan bilim insanları, çalışmaya ait detayların ACS Nano dergisinde yayınlandığını belirtti. Geliştirilen teknolojinin kanser tedavisi başta olmak üzere birçok alanda tedavi yöntemi olarak kullanılacağı söyleniyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bitcoin'e Bir Darbe Daha!Önceki Haber

Bitcoin'e Bir Darbe Daha!

Cumhuriyet İlköğretim Okulu'na Akıllı Yeni Nesil KütüphaneSonraki Haber

Cumhuriyet İlköğretim Okulu'na Akıllı Ye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar