Rize
DOLAR18.6443
EURO19.4227
ALTIN1051.8

Görme Engelli Ziver Öğretmen Öğrencilerine Örnek Oluyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Görme Engelli Ziver Öğretmen Öğrencilerine Örnek Oluyor
Doğuştan görme engeline rağmen zorlukları aşıp Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olan Ziver Hacıoğlu, Rize'nin Ardeşen ilçesindeki Fırtına Vadisi İrfan Tufan Karaoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrencilerini geleceğe hazırlıyor.

Cumali ve Selime Hacıoğlu çifti, doğuştan görme engelli oğulları Ziver'in daha rahat ve iyi eğitim görebilmesi için yaklaşık 21 yıl önce İstanbul'a taşındı. İlkokul ve ortaokul eğitimini burada tamamlayan Ziver Hacıoğlu, daha sonra ailesiyle Rize'ye dönerek Ardeşen Lisesine kaydoldu. Lise eğitiminin ardından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesini kazanan Hacıoğlu, okul dördüncüsü olarak mezun olduktan sonra öğretmen olabilmek için formasyon eğitimi de aldı. Van'a 2020 yılında öğretmen olarak atanan Hacıoğlu, burada yarım dönem görev yaptıktan sonra Ardeşen Fırtına Vadisi İrfan Tufan Karaoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine tayin edildi. Eğitim hayatı boyunca şiirler de yazan 28 yaşındaki Ziver Hacıoğlu, "Gönül Kaleminden" ve "Yadıma Düşenler" adlı iki kitap çıkardı. Hacıoğlu, babası Cumali Hacıoğlu'nun her gün otomobili ile getirip götürdüğü okulunda öğrencilerine örnek oluyor.

Ben karanlığı tanımam, beni karanlıkta sanıyorlar

Ailesinden çok destek gördüğünü dile getiren Hacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim hikayemin başlangıcı ailemdir. Onlar ışık olmasaydı, 'Sen yapamazsın. Başaramazsın.' deseydi, bir köşede köşe yastığı gibi olurdum. Ailem, 'Yapacaksın, olacaksın.' dediler. Yürürken benim de ayağım takıldı, ben de ağladım, yalnızlığa düştüm ama onlar yalnız bırakmadı. Ne zaman dara düşsem ailemin büyük çoğunluğu düze çıkmamı sağladılar. Benim ailemde ışık vardı. Ben onlar sayesinde karanlıkta kalmadım. Ben karanlığı tanımam, beni karanlıkta sanıyorlar."

Hacıoğlu, kardeşinin de engelli olduğunu, ailesinin birçok çileye katlandığını belirterek, bunun karşısında engelleri aşmaya ve asla yılmamaya karar verdiğini söyledi.

Öğrencileriyle karşılıklı birçok şeyi öğrendiğini de ifade eden Hacıoğlu, "Her öğretmen aynı zamanda bir öğrencidir. Giriyorum derse; insanların tarzları, davranışları, hepsinin gözünde bir cevher var. Ben onlardan vazgeçmemeyi öğreniyorum. Her ne olursa her ne yaparlarsa yapsınlar her başarısızlık olarak değerlendirdikleri şeylerde içerisindeki cevheri görmeyi öğrendim." dedi.

Hacıoğlu, ders anlatmanın kendisinde büyük bir heyecan uyandırdığını vurgulayarak, "Öğretmenlik benim için bir ışık taşıma durumu. Elinde bir ışık var, hem kendini aydınlatıyorsun hem de çevreni aydınlatıyorsun. Sadece derse girdiğiniz öğrencileri değil. Öğretmensin, yarın emekli olsan yine öğretmensin. O duruşun, sözün aynı şekilde olacak, tartılacak. Öğretmen olarak son nefesine kadar o ışığı taşıyacaksın." diye konuştu.

Olmak istediği şeye ulaştırmamız bizim için gurur kaynağı

Baba Cumali Hacıoğlu ise oğlunun heves ve azmi olduğunu belirterek, "'Ben bu engeli aşacağım. Engel görmüyorum.' demesi bize cesaret verdi. Elimizden gelen her türlü fedakarlığı yaparak imkanları değerlendirdik. Öğretmen olmak istiyordu. Olmak istediği şeye ulaştırmamız bizim için gurur kaynağı." ifadelerini kullandı.

Fırtına Vadisi İrfan Tufan Karaoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Selman Mumcu da Ziver Hacıoğlu'nun, öğrenciler açısından azmin ve başarının canlı bir örneği olduğuna dikkati çekerek, "Öğrencilere çok şey kattığını ve model olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerle olan iletişimi, öğrencilerin yaklaşımı bizleri çok mutlu etti." dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yurt Dışı Cihazları İçin 2023 IMEI Kayıt Ücreti Belli OlduÖnceki Haber

Yurt Dışı Cihazları İçin 2023 IMEI Kayıt...

Rize'de Karısını Öldüren Şahsa Müebbet CezasıSonraki Haber

Rize'de Karısını Öldüren Şahsa Müebbet C...

Yorum Yazın

Armağan Çağlayan Hastalığıyla İlgili Konuştu
Karadeniz'de Kuvvetli Kar Yağışı
Kullanıcı Bilgilerini Çalan 4 Uygulama Tespit Edildi
Alabalık Ve Midye Yetiştiriciliği Destekleri Arttı
Çayeli Halk Kütüphanesi İçin Protokol İmzalandı
Rizeli Vatandaşa Doku Nakli
Komşu İllere Şehit Ateşi Düştü
Rize'de Sporun Yıldızları Ödül Töreni Düzenlendi
Doğu Karadeniz'e Kuvvetli Yağış Ve Kar Geliyor
Ardeşen'de Emirhan Memoğlu Yaşam Mücadelesini Kaybetti
Pazar TSO'dan Eğitime Destek
Kadına Uygulanan Şiddete ve Tüm Şiddetlere Son Vereceğiz
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Etmekte Kararlıyız
Rize İl Özel İdaresi’nin 2023 Yılı Bütçesi 420 Milyon TL
KYK Borç Faizleri Silindi
Stajyer Maaşı Asgari Ücret Seviyesine Çıkacak
RTEÜ'lü Prof. Dr. Aslan Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Ardeşen'de İlçe Divan Toplantısına Katıldı
KVKK’dan Vatandaşlara ‘Efsane Cuma’ Uyarısı
Sarp Sınır Kapısı'nda 'Mobil' Yoğunluk

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar