Rize
DOLAR15.9118
EURO17.0007
ALTIN953.49

Dijital Türk Lirası Projesinde Önemli Adım: Pilot Uygulamalar Başlıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dijital Türk Lirası Projesinde Önemli Adım: Pilot Uygulamalar Başlıyor
Bundan bir yıl önce başlayan Dijital Türk Lirası Projesinin HAVELSAN tarafından yürütülecek pilot uygulamalarının başlayacağı resmen duyuruldu.

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın tasarılarının onayını imzaladığı Dijital Türk Lirasının çalışmalarının başladığının haberini sizlere vermiştik. Yaklaşık 7 ay önce, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile yapılan iş birlikleriyle Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kurulmuştu. 

Şimdi HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM’in yaptığı ortak duyuruya göre Dijital Türk Lirası, borsalarda yerini almaya çok yakın. Gelen haberlere göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve yukarıda bahsettiğimiz kuruluşların yürüttüğü Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde pilot uygulamaya başlanacak.

Dijital Türk Lirası Projesinin pilot uygulaması HAVELSAN tarafından yürütülecek

havelsan

Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme projesinde ana kol HAVELSAN olacak. HAVELSAN, projenin altyapısının hazırlanmasında ve entegrasyonunda görevli. HAVELSAN ayrıca pilot uygulama sürecini, sistem performansı testini ve kullanıcı deneyimlerinin raporlanmasını da üstleniyor olacak.

HAVELSAN ayrıca projenin güvenlik testlerini de yürütecek. Olası bir saldırı durumunda ne yapılması gerektiği konusundan önemli bir ilerleme olacak.  Dijital Türk Lirası projesinin pilot uygulamasının birinci fazı kapsamında ‘Dijital Türk Lirası Ağı’ tesis edilecek ve testler bu ağdaki unsurlar tarafından gerçekleştirilecek.

Dijital Türk Lirası alım satım işlemleri yapıldıktan sonra, kurumlar, kullanıcı raporlarını ve sistem performanslarını değerlendirecekler. Ardından da yapılan değerlendirmeler ve geliştirmeler sonrası Dijital Türk Lirası, genel kullanıma sunulacak.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan havalimanında açıklamalarda bulunduÖnceki Haber

Bakan havalimanında açıklamalarda bulund...

Rize Belediye Meclis Üyesi Hızır Dil Hayatını KaybettiSonraki Haber

Rize Belediye Meclis Üyesi Hızır Dil Hay...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar