Rize
DOLAR18.7965
EURO20.3876
ALTIN1155.3

CHP Rize İl Kadın Kolları Başkanı: Çocuk Yaşta Evlilikler İhlal Ve Suçtur

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Rize İl Kadın Kolları Başkanı: Çocuk Yaşta Evlilikler İhlal Ve Suçtur
CHP Rize İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ardal, "Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler çocuğun insan hakkı ihlalidir ve suçtur." dedi.

Ardal, çocuk istismarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çocukların toplumun geleceği olduğunu vurgulayan Ardal, "AKP zihniyeti bugünümüzü ve geleceğimizi karanlığa gömmek istiyor. Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler çocuğun insan hakkı ihlalidir ve suçtur. Aynı zamanda çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet biçimlerinden biridir ve çocukların eğitimini, sağlığını, sosyal, psikolojik ve kültürel gelişimlerini engeller. Çocukların özgürlüklerini kısıtlar." dedi.

İktidarın bu konudaki politikalarını eleştiren Ardal, "AKP zihniyeti istismar vakalarının önünü açan politikalarını ilmek ilmek ördü. 4+4+4 eğitim sistemine geçilerek kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önü açıldı. Ülkemiz çocukları istismar edenlerin 'cezasızlıkla' ödüllendirildiği bir utanç tablosuna dönüştürüldü. Kadını ikinci cinsiyet olarak gören zihniyet, çocuk istismarında 'rıza'dan bahsetti. Çocuğa yönelik cinsel istismar ile ilgili af ve istismar eden kişi ile evlilik için yasal düzenlemeleri ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyor” diye konuştu.

"Bu Skandallara Sessiz Kalmadık, Kalmıyoruz"

Ardal, 21. yüzyıl Türkiye'sinde milyonlarca çocuğun yasal haklarından mahrum bırakıldığını üzülerek ifade ettiğini belirterek, "Yasal olarak çocuk evliliklerini meşru kılmak için her fırsatta adım atmaya çalışan AKP iktidarı, muhalefetin ve kadın örgütlerinin direnişi nedeniyle bu sapkın kanunu yasallaştıramıyor. Ama kendisine yakın çevrelerde yaşanan istismarların üzerini örtüyor. Çocukların istismarcıları tarafından her gün istismar edilmesine göz yumuyor. Bizler yaşanan bu skandallara sessiz kalmadık, kalmıyoruz. Tarikatlarda, vakıflarda ve cemaatlerde gündeme gelen hiçbir istismar skandalında susmadık. Susmayacağız! Çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışan, laik ve demokratik bir ülke olduğumuz gerçeğini yok saymaya çalışan zihniyetin karşısında dimdik durduk, duracağız! Çocuk istismarı suçtur! Nokta. Çocuklarımızı AKP zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz. İktidarımızda, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetle ilgili özel mahkemeler kuracağız. Çocuğun rızasından bahsedeni bakanlıkla ödüllendiren, ‘bir defadan bir şey çıkmaz’ diyen, istismara uğrayan çocukları delil yetersizliği nedeniyle bir kez daha istismara uğratarak delil toplamaya zorlayan bu zihniyeti ilk seçimlerde sandığa gömeceğiz. Geliyor gelmekte olan" şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Adil Karaismailoğlu: Rize-Artvin Havalimanı’nı 450 bin kişi kullandıÖnceki Haber

Bakan Adil Karaismailoğlu: Rize-Artvin H...

Ardeşen TSO’dan Ak Parti İlçe Başkanlığı’na ZiyaretSonraki Haber

Ardeşen TSO’dan Ak Parti İlçe Başkanlığı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar