Rize
DOLAR18.7965
EURO20.3876
ALTIN1155.3

Türkiye’nin farklı yerlerinde görev yapan öğretmenler ‘Ben de Varım’ sergisinde buluştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye’nin farklı yerlerinde görev yapan öğretmenler ‘Ben de Varım’ sergisinde buluştu
Beşiktaş Belediyesi ve iştirak şirketi Beltaş AŞ. iş birliği, Art Boya (PonART)'ın katkılarıyla 122 görsel sanatlar öğretmeni ‘Ben de Varım’ sergisinde buluştu. MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen sergiye Türkiye’nin farklı yerlerinde görev yapan öğretmenler kendi eserleriyle katıldı.

Beşiktaş Belediyesi, Öğretmenler Günü kapsamında Türkiye’nin farklı yerlerinde görev yapan görsel sanatlar öğretmenlerini ‘Ben de Varım’ sergisinde bir araya getirdi. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Batman, Malatya, Samsun, Tekirdağ ve Antalya’dan katılım sağlayan görsel sanatlar öğretmenleri, bu kez eğitimci kimliklerinin yanı sıra sanatçı yönleriyle toplumla buluştu. Açılışını Sanatçı Süleyman Saim Tekcan’ın gerçekleştirdiği sergi; konuları, anlatımları, teknikleri farklı birçok eser ile izleyicileri görsel bir şölene davet ederken görsel sanatlar öğretmenlerinin de sanatçı kimliklerini ön plana çıkarttı. Sergi 25 Kasım-11 Aralık 2022 tarihlerinde Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi Çağdaş Sanat Galerisi'nde ziyaret edilebilecek.

 Sanata ve sanatçıya her zaman destek verdiklerini belirten Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat: ‘’24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında çok değerli 122 görsel sanatlar öğretmenimizin eserlerini Beşiktaş’ta sergilemek bizler için onur ve mutluluk verici’’ dedi.

Türkiye’nin farklı yerlerinde görev yapan öğretmenler ‘Ben de Varım’ sergisinde buluştu

 “ÇOĞUNUN ÖĞRETMENİ ÖĞRENCİM OLABİLİR”

 Sanatçı Süleyman Saim Tekcan, “Bugün burada çok duygulandığım bir sergi var. Buradaki eserlerin sahipleri belki öğrencim olmamışlardır ama çoğunun öğretmeni benim öğrencim olmuştur. Fevkalade bir sergi olmuş ve çok güzel organize edilmiş. Türkiye’nin her yerinden gelen öğretmen meslektaşlarım var. Meslektaşlarım diyorum çünkü ben de bir resim öğretmeniyim. Artvin’de, Trabzon Öğretmen Okulu’nda, Erzurum’da meslektaşlarım gibi ben de çalıştım. Keşke o şekilde kalsaydım diye düşünüyorum ama kader bir bicinde kariyer yapmaya zorladı” açıklamasını yaptı.

 MÜZESİNDE SERGİLEMEK İÇİN ATATÜRK PORTRESİ SATIN ALDI

 Müzesinde sergilemek için sergiden bir Atatürk portresi satın alan Tekcan sözlerine şöyle devam etti:

 “Burada gördüğüm resimlerden şunu anlıyorum ki Türkiye'de Atatürk'ün kurduğu önemli okul. Mezun olup ondan sonra sanatın içerisinde doğup büyüyüp yeşeren bu insanlar, Türkiye'yi tıpkı Avrupa'da olduğu gibi Rönesans'a ulaştıracaklardır. Çünkü skolastik dönemden Rönesans'a Avrupa'da geçişin en büyük kurucuları veya yapıcıları sanatçılar oldu. Bu bence çok önemlidir. Karşımda Atatürk portresi var. Ve burada da yine meslektaş arkadaşlarımın yaptıkları portreler var. Bu Atatürkçü düşüncenin Atatürk'ün sanata verdiği önemin buradaki kanıtlarıdır diye düşünüyorum. Ayrıca burada sergi açan sanatçılardan biriyim. Beşiktaş Belediyesi'nin bu sergi salonu da Türkiye'nin yüz akı bir sergi salonudur. Ayrıca böyle bir salon bütün belediyelerin yapmasını öneriyorum.”

Türkiye’nin farklı yerlerinde görev yapan öğretmenler ‘Ben de Varım’ sergisinde buluştu

 “ÖĞRETMENLİK EN KUTSAL MESLEK”

 Sergiye eseriyle katılan resim öğretmeni Emine Genç ise duygularını “Sergide olmaktan büyük keyif aldık. Çok çeşitli çalışmalar var. O yüzden bizim aslında biraz dikkatimizi çekti. Ben de kendi çalışmamla burada olmaktan mutluyum. Ben çalışmalarımda, doğadan esinleniyorum. Doğadaki geometriyi biraz resimlerime yansıtmaya çalışıyorum. Doğanın içindeki o dokuyu ve boyutu biraz daha anlatmaya çalışıyorum. Öğretmenlik bence en kutsal meslek ve çocuklarla bir arada olmak bambaşka bir şey bizim için. Onların yaratıcılığı ve cesareti hiç kimsede yok. Keşke hepimiz o çocuk cesaretiyle sanatçı kalabilsek ve sanatı o şekilde icra edebilsek. Okulda öğretmen olmak çok güzel” şeklinde ifade etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mantar Toplarken Dikkat Edilmesi GerekenlerÖnceki Haber

Mantar Toplarken Dikkat Edilmesi Gereken...

Türk oyuncular Mısır’daSonraki Haber

Türk oyuncular Mısır’da

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar